Mikor felfedeztem az első ősz hajszálaimat, egyből elkezdtem gondolkodni, hogy hogyan lehet az, hogy őszülök, miközben eddig azt hittem, ez csak az öregekre jellemző. Nem, természetesen nem így történt, az egész akkor kezdett el foglalkoztatni, amikor külső visszacsatolások kapcsán döbbentem rá, hogy egyre őszebb vagyok. Az már csak mostanában – az őszülés gátló tonikot használva – kezdett el érdekelni, hogy miért is van ez. Úgy általában miért kezd el őszülni az ember, és miért fordulhat elő, hogy van, akinek a haja már 30-as évei második felében hófehér, miközben akadnak szép számmal eredeti hajszínükben „pompázó” 50-esek is?
Kicsit utánanéztem az őszülés okainak, és alapvetően 2 fő okot találtam: a nem helyes táplálkozás és a stressz is nagy hatással lehet az őszülésre, mindkettő jelentősen gyorsítja a folyamatot. Kicsit magamba nézve nálam mindkettő „stimmel”, habár nem élek nap mint nap disznótoros kaján, de rendszertelenül eszem, ebből kifolyólag olykor este 10-kor ülök le a hűtő közelébe „pakolászni”. A stressz pedig szintén stimmel.
Persze ez még nem elég, mert hát ott van a genetika is: az őszülés jelentősen függ még az öröklött tulajdonságoktól is. Ugyanúgy, mint ahogyan a genetikai adottságaink meghatározzák, hogy egyenes vagy göndör a hajunk, ezek a tulajdonságok befolyásolhatják azt is, hogy mikor kezd őszülni a hajunk. A szervezetünk folyamatosan melanin pigmenteket állít elő oxidált formában. A hajszálak felé vezető úton viszont a hajgyökereknél lévő sejtek kataláz enzimeket állítanak elő, melyek elvonják a melaninból az oxigént, ami emiatt bebarnul. A kataláz enzimet kibocsátó sejtek viszont idővel elhalnak, így nincs, ami elvonja az oxigént a melaninból. Azért az szerencse, hogy ilyen esetben sem kell beletörődni az ősz hajszálakba, mert van rá ellenszer. A stressz ellen sokat úgy sem tudok tenni, a táplálkozásomon persze lehet változtatni, de azért nincsenek ezzel kapcsolatban sem hiú reményeim: attól, hogy naponta eggyel több almát megeszek (ami így akár lehet napi 1 is), még nem fognak eltűnni az ősz hajszálaim.
Ami a további és konkrétabb rizikófaktorokat illeti, csak felsorolásszerűen: rézhiány, hormonális rendellenességek, folsavhiány, felszívódási zavar, enzim- és vitaminhiány is segíthet a kifehéredésben – ezek nyilván a táplálkozással is összefügghetnek. Viszont ezekkel érdemes orvoshoz fordulni, mert ilyenkor az őszülés csak tünet, de a fő probléma megoldása sokszor szakmai segítséget igényel.
Ugyanakkor azt gondolom, hogy el kell fogadni a tényt, hogy a haj öregedése természetes folyamat, nem lehet kikerülni. Van, akit hamarabb és van, akit később ér el, de előbb-utóbb mindenkinek szembe kell néznie ezzel. Annak viszont nagyon örülök, hogy rátaláltam egy olyan szerre, ami viszonylag rövid idő alatt és látványosan segít az őszülés visszafordításában.